Penzijní spoření – jak si zajistit finanční stabilitu v důchodu
Snaha zachovat si svůj životní standard i v době, kdy už nebudeme ekonomicky aktivní. Přesně tak by se dal popsat moderní trend, který je spojený s klasickým penzijním spořením nebo také penzijním připojištěním. Důchod od státu není něco, nač by se bylo možné do budoucna spoléhat. Doplňkové penzijní spoření ale může přinést atraktivní příspěvek od státu. A nabízí se i možnost, že si tyto peníze vyberete již předčasně. Svoboda rozhodování, ale také správné načasování, kdy začít. To jsou věci, které jsou spojené se spořením na období, kdy vám bude výrazně přes šedesát let a důchodový věk už bude klepat na dveře. Jak se co nejlépe připravit?
Až několik tisíc ročně od státu
Doplňkové penzijní spoření, které bývá někdy uváděno i jednoduchou zkratkou DPS, může přinést i několik tisícovek ročně, a to ve formě státní podpory. Jde o podobný princip, jaký je vídán také u stavebního spoření. V současnosti jde až o 6 360 Kč ročně od státu. A to určitě není nějaká malá částka, kterou by šlo přehlédnout, že? S penzijním spořením se spojují i zajímavé výnosy, státní příspěvek obdržíte už tehdy, když budete investovat pouhé tři stokoruny měsíčně. A kdy si našetřené peníze vyberete? Do penze je možné odejít i o pět let dříve, než je oficiální termín. Stačí se jenom rozhodnout včas. Můžete spořit i svým dětem, kterým dáte oporu do začátku, příležitostí je zde hodně. Nabízí se i zajímavé daňové úlevy, s nimiž obvykle dosti výrazně ušetříte na odvodech státu.
Vyberte si vhodnou strategii
Kombinace mezi výnosem a sázkou na jistotu, taková strategie je pro dnešní střadatele nejčastější volbou. Je to tak i velmi rozumné, rozdělit rizika a vědět, na čem přesně jste. O tom, jak se vaše věc vyvíjí, budete informováni třeba každý den. Stačí kliknout na příslušnou položku v internetovém bankovnictví a budete mít vše jako na dlani. Vedení účtu bývá bezplatné a totéž platí pro samotný podpis smlouvy. Částku, kterou si začnete spořit, samozřejmě můžete změnit. Finanční situace v rodině se přece dynamicky mění a počítat s tím tedy musí naprosto každý.
Spočítejte si vše na kalkulačce
Banky mají připravenu kalkulačku, kde se dozvíte vše podstatné. Kolik vám je let, jakou částku přidá zaměstnavatel a kolik si budete měsíčně spořit? Právě z těchto údajů je možné vypočítat, jakou sumu můžete mít našetřenou na prahu šedesátky. Dohoda může padnout čistě online, tedy bez osobních schůzek. Ale také lze vše předjednat telefonicky nebo rovnou zajít na pobočku, pokud jste z tzv. staré školy a dáváte přednost jednání mezi čtyřma očima. Alespoň poznáte svého osobního bankéře tváří v tvář, i to je samozřejmě výhodou.
Pozor na veškeré výdaje navíc
Penzijní spoření nabízí pestrou paletu výhod, ale je také nutné vědět o všech detailech. Peníze budou v bezpečí, protože jsou oddělené od hospodaření samotné penzijní společnosti. Výhodou je i to, že částku si můžete určit podle svého. Vložit tisíce měsíčně nebo jen pár stokorun? Záleží na osobním rozhodnutí každého ze střadatelů. Prohlédněte si také ceník. Je pravda, že založení a vedení účtu se obejde zpravidla bez poplatků, ale zpoplatněny mohou být jiné věci, což je zvláště u bank velmi různorodé. Prohlédněte si hlavně položky jako „úplata za obhospodařování majetku“ a „úplata za zhodnocení majetku“. Dynamický fond? Transformovaný fond? Možností je celá řada a je pravdou, že je můžete také kombinovat. Právě proto má penzijní spoření v moderní době takovou tradici, právě z toho důvodu je lákavé pro široké vrstvy. Pokud víte, na čem jste a máte jistotu spolehlivé banky, není co řešit.