Skip links
Půjčky na bydlení

Půjčky na bydlení

Jejich objem každým rokem stoupá a klesající úrokové sazby u hypotečních úvěrů znamenají jediné, vítanou příležitost, která se nebude dlouho opakovat. Byt, garsonka, dům, chata nebo také jiná nemovitost, úvěry týkající se právě těchto témat jsou mimořádně oblíbené a jejich popularita nehasne ani u mladé generace. Lidé do třiceti let totiž hypoteční úvěry řeší nejčastěji, chtějí totiž pochopitelně bydlet ve svém. Sjednat si podobný úvěr ale není tak jednoduché jako půjčka do výplaty, to je jistě jasné všem, kteří o podobném tématu třeba jenom uvažují.

Vyřízení všech formalit může trvat týdny

Razítka, doklady, podrobnosti, řešení detailů, pojištění schopnosti splácet a podobné věci, tohle si zkrátka vyžádá určitý čas – nejde o žádný jednoduchý proces, který by například trval jen jeden jediný den. Půjčky na bydlení jsou účelové a tím pádem je úroková sazba nižší než u úvěrů, které jsou již klasikou a nepožadují vysvětlování nebo dokladování faktur a účtenek zpětně. A je také zapotřebí jistých záruk, protože výše úvěru se zde odvíjí hlavně od příjmů a bonity žadatele.

Máte děti, stabilní zaměstnání, nemáte dřívější nesplacené závazky? I podobné věci samozřejmě rozhodují, věnujte jim proto ve svém vlastním zájmu velkou pozornost.

A jak vysoké vlastně mohou půjčky na bydlení být? Záleží na odhadní ceně pořizované nemovitosti a je nutné brát v potaz, že takzvaným stoprocentním hypotékám už symbolicky odzvonilo, ČNB je jako produkt opravdu důrazně nedoporučuje. Symbolem doby jsou spíše osmdesátiprocentní hypotéky, tedy takové půjčky, kde půjde o čtyři pětiny odhadní hodnoty zastavované nemovitosti a jednu pětinu si zájemce o úvěr zaplatí dopředu sám, nejen proto, aby prokázal svou bonitu.

Mít něco našetřeno se stalo důležitým, od nuly začínat u hypotečních úvěrů opravdu nelze. Pokud podobná věc dříve šla, v moderní době už je situace úplně jiná. A není divu, národní banka vyžaduje finanční stabilitu v bankovním sektoru, alespoň tak se plány na konec stoprocentních hypoték vysvětlují.

Dostupné řadě zájemců, nízké úrokové sazby

Dnešní průměrné úroky jsou u půjčky na bydlení už pod hranicí dvou procent a očekává se, že během roku 2021 půjdou ještě mírně směrem dolů. Znamená to dostupnější bydlení? Pro někoho jistě ano, protože úroky u hypoték jsou častým důvodem, proč mladí lidé do úvěru na byt či dům ještě nejdou a vyčkávají, co přinese budoucnost.

Bude to ještě letos nebo až později? Úrokové sazby už vypadají, že dnes ani nemají kam klesat. Ale co když přijde dlouholetá krize a propad cen nemovitostí? Nebo bude všechno úplně naopak a ceny spíše jen porostou? Uvidíme, možnosti jsou otevřené a dopředu díky křišťálové kouli tedy opravdu nikdo nevidí.

SROVNÁNÍ PŮJČEK: