Víte, jaký je vztah ručitele a dlužníka?
Z hlediska půjček jako takových existuje několik různých pojmů, které je dobré nejenom znát, ale také mít o nich jasno. Především potom o tom, jaké závazky z daného vztahu vyplývají. Velmi častým pojmem v souvislosti s půjčkami, je takzvaný ručitel. Ten může ručit nejenom svým majetkem, ale třeba také příjmem jako takovým.
Často se objevuje například v situacích, kde jsou oblastí zájmu půjčky bez doložení příjmů a nahlížení do registru dlužníků Solus, a to s ohledem na nutnost ručení nemovitostí nebo jiným majetkem. Potom právě takový ručitel jistí úvěr svým domem, nebo třeba bytem.
Oba mají závazky vůči věřiteli
V tomto ohledu věřitel, tedy úvěrová společnost popř. soukromá osoba (u soukromé P2P půjčky) poskytne peníze žadateli, který se tak stává dlužníkem společnosti. Jeho povinností je především splácení příslušné částky, a to v domluvených termínech obvykle několik dní až let a samozřejmě v domluvené výši. Vzájemně však nemají s ručitelem téměř žádný vzájemný majetkový vztah. Ručitel však přichází na scénu až ve chvíli, kdy daný dlužník nesplácí. V tomto případě má úvěrová společnost nárok na to, aby žádala peníze, právě po daném ručiteli. A to ať už se jednalo o jakýkoliv produkt, třeba půjčky bez nahlížení do registru dlužníků Solusu, nebo standardní spotřebitelský nebo neúčelový úvěr. Daný ručitel se tak dostává do situace, kdy se sám stává dlužníkem dané úvěrové společnosti.
Vztahy ručitele a dlužníka jsou většinou osobní
Dalo by se říci, že mezi sebou nemá ručitel ani dlužník žádný právní vztah jako takový. Tedy pokud vzájemně nesepíší příslušné dokumenty. Často se jedná o blízké známé, nebo rodinné příslušníky, a tak právě ručitel sází na to, že se při splácení úvěru nevyskytnou žádné komplikace. Pokud však ano, je ručitel jako takový v problémech, a pokud něco úvěrové společnosti zaplatí, má samozřejmě právo získat tyto peníze zpět. To však bývá poměrně komplikované, a tak jsou díky tomuto vztahu často zbořeny veškeré přátelské, ale i rodinné vztahy.