Víte, jaký je rozdíl mezi debetní a kreditní kartou?
Pojmy, které nám možná někdy splývají. Mylná záměna debetní a kreditní karty je zcela pochopitelná, mnoho lidí si je zkrátka plete. Ovšem pozor, je to velká chyba, která pramení z neznalosti. Drtivá většina populace totiž debetní kartu má – vybírá s ní peníze z bankomatu, platí s ní v obchodech. Karta kreditní je ovšem něco úplně jiného a není určena pro každého. Pojďme si tyto rozdíly popsat podrobněji, protože na první pohled jde o klasickou plastovou kartu, která se liší možná jen barevným odstínem.
Na první pohled jsou vlastně bez rozdílu
Bankovní logo, barva, design, vyražené číslice, jméno. Ano, vše sedí, debetní a kreditní karta se v tomto směru navenek nijak neodlišuje. Rozdílem je v tom, jakými penězi s nimi platíte. Pokud jde totiž o debetní kartu, jsou to peníze, které jsou vaše – např. výplata na účtu, kterou můžete volně disponovat (v internetovém bankovnictví jistě znáte tzv. disponibilní zůstatek, tedy peníze, jež lze utratit). Kreditní karta je oproti tomu vlastně úvěrem od banky, jiný výraz pro půjčku a musíte se připravit na to, že tento dluh bude nutné splatit, ideálně by to mělo být v dohledné době. Existuje však také tzv. bezúročné období, které trvá i déle než jeden měsíc. Během něj totiž můžete doplatit dlužné prostředky a úroky, na kreditce často relativně vysoké (30 % je obvyklé číslo, za věrnost a stálost je banka někdy přívětivější), se platit nebudou.
Obě karty je možné zřídit z pohodlí domova, samozřejmě – v tomto je situace stejná. Pokud jste klientem konkrétní banky, vždy se nabízí příležitost. Ovšem pozor, kreditku používá jen asi pětina lidí, debetní kartou platí takřka každý, ČBA a její průzkum uvádí osm lidí z deseti, lze předpokládat, že reálné číslo je pak ještě vyšší. Účet v bance má totiž prakticky každý, že? A hotovostní platby ustupují do pozadí, dnes je moderní využívat hlavně bezhotovostní transakce.
Kreditní karta má nastavený limit
Nepotřebujete nutně běžný účet, ale musíte se připravit na to, že peníze bude nutné brzy splatit. Limit lze nastavit podle dohody, zpravidla je v řádu desítek tisíc – až do takovéto výše můžete utrácet peníze, a pokud je nedoplatíte v rámci bezúročného období, které obvykle není delší než 55 dnů (záleží ale na podmínkách, které jste si dohodli), musíte počítat právě se zmíněným třicetiprocentním úročením. Mimochodem, pokud s kreditkou vybíráte peníze z bankomatu, určitě to nebude zadarmo jako s kartou debetní. Vybrané peníze se také úročí hned, takže bude lepší promyslet využití kreditní karty spíše na nákupy přes internet nebo bezhotovostně u platebního terminálu obchodů. S hotovostí by to bylo podstatně složitější a dražší.
Kreditní kartu nabízí všechny větší banky, ale třeba i vybraní velkoobchodníci. Můžete s ní platit a neohlížet se přitom na to, kolik máte na konkrétním účtu – což lze s debetní kartou pouze tehdy, když máte dohodnutý kontokorent (tedy jinak řečeno, další úvěr, který byl populární hlavně v době po přelomu milénia). K oběma kartám si lze sjednat pojištění, banky jej nabízejí se vší samozřejmostí.