Skip links
Úroková sazba - jeden z klíčových faktorů finančního rozhodování

Úroková sazba – jeden z klíčových faktorů finančního rozhodování

Je jedním ze základních ukazatelů na úvěrovém trhu, napoví, jestli bude nabízená půjčka skutečně zajímavá nebo se spíš vyplatí zkusit jinou cestu. Při finálním rozhodování proto není kam spěchat, mnohem lepší bude zamyslet se nad několika konkrétními čísly, z nichž má úroková sazba opravdu až výsadní postavení. Ale pozor, poznáte z ní jen to, kolik bude samotný úvěr stát. Nejsou v ní už obsažené další prvky, jako je například poplatek za vyřízení úvěru nebo vedení úvěrového konta a možná i řada dalších. Záleží na konkrétní nabídce, je proto dobré se neukvapit a zjistit si také RPSN.

Co může ovlivnit úrokovou sazbu?

Základem je nastavení ČNB, právě od její sazby úroků se odvíjí další, které poskytují různé komerční banky, na našem trhu jich je hned několik, které hrají pomyslnou první ligu a samozřejmě jsou tu i poskytovatelé spotřebitelských úvěrů z nebankovních vod. Úrokovou sazbu kromě národních bank ovlivní ještě řada dalších faktorů, všechny však mají společného jmenovatele. Je jím bonita klienta, která může zahrnovat věk, rodinný stav, zaměstnání a jeho délku, vzdělání a další věci. Nezbytné je také posoudit, jak je potenciální klient schopen splácet své závazky, a to zvláště pokud půjde o relativně vyšší úvěr se splatností v řádu několika let.

Sazba se po domluvenou dobu nemění

V drtivé většině případů si domluvíte fixní úrokovou sazbu, tedy tu, která bude neměnná po konkrétní časový úsek. Totéž platí o fixaci hypotéky, která se dojednává v řádu několika let. Důležitá je rizikovost klienta, která určí výši úrokové sazby. Je pravidlem, že bonitní klient, s nímž má banka dlouhodobou zkušenost, bude mít úrok nižší. Nováček, který za sebou nemá žádnou historii, dostane úroky o něco vyšší. A klient, jenž v minulosti nesplácel v termínu či měl jiné obtíže, nemusí půjčku vůbec dostat.