Termínovaný vklad – bezpečná a stabilní investice do budoucnosti
Jde o evergreen českého finančního trhu, který je vlastně přímou konkurencí pro spořicí účet. V čem je jiný a v čem se naopak oba produkty podobají jako vejce vejci? Jde o konzervativní záležitost, a to v jednom i druhém případě. Nečekejte, že termínovaný vklad rozmnoží vložené prostředky tak, abyste porazili inflaci. Na druhou stranu jde o produkt, jenž je bezpečný a používá jej nepochybně několik dalších osob ve vašem nejbližším okolí. Je totiž populární, k čemuž je určitě celá řada různých důvodů. Pojďme si je proto nastínit a zjistit, co přinesou termínované vklady právě vám.
Založení je vlastně velmi jednoduché
Nepotřebujete prakticky o nic víc, než když si zakládáte běžný či spořicí účet. Je nutné ověřit vaši totožnost dle občanského průkazu, nutný je také minimální vklad, který je vždy stanovený bankou. Produkt je určen plnoletým osobám, pokud je vám pod 18 let, potřebujete souhlas zákonného zástupce, jenž se dostaví do banky osobně a svůj rodný list. Počítejte s tím, že minimální výše vkladu bude často v řádu desetitisíců korun, někdy stačí i pár tisíc, záleží vždy na bance. Nechcete přece zhodnocování po desetikorunách, že? Vybrat vložené prostředky můžete tehdy, když bude termínovaný vklad končit (tedy za půl roku, rok, ale samozřejmě i déle, záleží na nastavení podmínek při založení). Existují i tzv. revolvingové termínované vklady, tedy prodlužované podle smlouvy až do doby, než je vyberete. Samozřejmostí je pojištění do vkladu ve výši 100 tisíc euro nebo ekvivalentu.
Termínovaný vklad se může v době vysoké míry inflace zhodnotit až o několik procentních bodů ročně. Můžete jej mít vedený nejen v českých korunách, ale i vybraných zahraničních měnách. Není nezvyklé, že české banky nabízí TV i v eurech nebo amerických dolarech, lze si vybrat i některá další platidla. Možný je i předčasný výběr, tedy ještě před vypršením lhůty splatnosti, počítejte ale s jistou smluvní pokutou. Pokud tedy nevíte, co s penězi a nechcete je nechat pod polštářem, patříte ke konzervativně laděným střadatelům, máte před sebou v podobě termínovaného vkladu ideální produkt na finančním trhu.
Sjednání online nebo i na pobočce
Můžete si jej sjednat přes internet, případně i na pobočce, záleží na tom, co vlastně preferujete. Banka, kde už máte svůj běžný účet, nemusí nabízet nejvýhodnější podmínky, proto bude dobré se široce rozhlédnout a zjistit si, jak si stojí termínované vklady u dalších bankovních domů v rámci nabídky v ČR. Lze si totiž zcela svobodně vybrat, po kterém účtu sáhnete. A nezapomeňte, kromě toho, že jde o bezpečný způsob investování nastřádaných prostředků, můžete si být jistí, že vás nečeká žádná složitá práce, vlastně se nemusíte celý rok TV vůbec zabývat. Každodenní sledování vývoje akciového trhu nebo dynamická změna cen nemovitostí vás nemusí zajímat, tohle je totiž pro jiné formy ukládání peněz.
Spořicí účet se dynamicky mění
Zatímco u termínovaného vkladu máte jistotu úročení po celou dobu, kdy trvají smluvní podmínky, v případě spořicího účtu je to trochu jinak, tady se může situace měnit poměrně často, a to i v rámci kalendářního měsíce nebo roku. Peněžní trh je hodně dynamický a změny bývají rychlé. Úročení může jít rychle na hodnotu pěti procent, ale když se inflace a ekonomika uklidní, půjde zase výrazně níž. V den, kdy dojde ke splatnosti termínovaného vkladu, můžete si vybrat např. jen úroky, ale i celý vklad. Pokud vyberete jen úroky, můžete poslat TV do další práce. Jak by totiž řekl klasik, peníze dělají další peníze a mají se – téměř neustále – točit. Rozhodnutí je jenom na vás!