Novela zákona vyvolala zemětřesení na trhu s půjčkami!
V posledním roce nastala řada změn v zákonech, které ovlivňují situaci na trhu s půjčkami. Došlo na dlouho plánovanou úpravu spotřebitelského zákona, kde byl změněn především zákon o spotřebitelských úvěrech. Stejně tak byl významně předělán občanský zákoník, který přímo ovlivňuje zřizovatele nebankovních půjček.
Změnila se také role České národní banky (ČNB), která se stala dozorcem nad poskytovateli úvěrových produktů a také začala udílet licence pro oprávnění k této činnosti. Všechny tyto aktivity mají za cíl nejen zlikvidovat podvodné firmy v této oblasti, ale hlavně snížit počet udělených půjček a tím zmírnit zadluženost českých obyvatel. Hlavním důvodem pro změny je pak ochrana lidí před tím, aby se dostali do exekuce či insolvence. Takové tedy byly teoretické plány. Jaká je realita? A čekají nás další změny?
Začátek roku znamenal pro mnohé konec
Ano, na začátku roku 2017 opravdu skončila celá řada poskytovatelů, u kterých jste mohli žádat především o nebankovní půjčku. Neznamená to, že by všichni byli podvodníci! Pro splnění požadavků nového zákona však bylo potřeba vlastnit kapitál ve výši minimálně dvacet milionů korun a získat znalostní licenci od ČNB. Po zahájení platnosti zákona došlo na našem trhu k úplnému zemětřesení – z několika desítek tisíc institucí se udrželo jen asi 500 takových, které i nadále mohou úvěry nabízet a především poskytovat.
Příjmy vždy dokazovat nemusíte
Prověřovány nejsou jen společnosti, které nabízejí finanční pomoc, ale i samotní klienti. Bylo definitivně uzákoněno důkladné ověřování bonity klienta. Co to pro vás znamená? Banka od vás téměř vždy bude chtít i potvrzení o výši příjmů od zaměstnavatele. Píšeme téměř, protože samozřejmě v situaci, kdy zde máte svůj běžný účet, na který vám pravidelně chodí mzda, snaží se úředníci ušetřit práci sobě i vám a úvěr vám poskytnou i na základě výpisů, které z vašeho účtu mají k dispozici.
Trochu jiná situace je v nebankovním sektoru. Stále na trhu najdete půjčky bez dokládání příjmů online a nejrůznější rychlé půjčky nebo mezi lidmi oblíbené půjčky před výplatou. I zde je vaše schopnost splácet zjišťována, a to prostřednictvím dotazníku, ve kterém vyplníte své příjmy a výdaje. Je to možné samozřejmě jen u žádostí o menší částky. To, že tato možnost zůstala zachována, je výhodné hlavně pro klienty, kteří si půjčují s rozvahou a dokládání příjmů je pro ně zbytečným papírováním a protahováním celého procesu žádosti. Takto získají potřebný obnos velmi snadno a rychle!
Jaké další změny nás čekají?
Jelikož stále vysoké množství Čechů bojuje s nezvladatelnou zadlužeností, dá se očekávat, že podmínky získání úvěrů se budou i nadále zpřísňovat. Ačkoliv nemáme žádné oficiální informace, odhadujeme, že ještě dojde k restrikci v oblasti poskytování těchto služeb živnostníkům – na ty se totiž současné paragrafy nevztahují, přitom řada lidí žádá o peníze přes svůj podnikatelský účet či na svou firmu. Někteří lichváři dokonce vybízejí lidi k založení živnosti – slibují jim výhodnější podmínky, než jaké by dostali jako soukromá osoba. Samozřejmě se jedná o dobře promyšlený podvod a způsob, jak zákon obejít.
Nejsme na tom nejhůř!
Ačkoliv nám média neustále předkládají, jak vysoká naše zadluženost je a jak nutně potřebujeme situaci řešit, věřte, že to s námi není nejhorší. Situace například na Slovensku či v Polsku je ještě daleko horší. Obyvatelé v těchto zemích mají daleko vyšší úvěry, než Češi. V Polsku jsou závazky lidí, kteří nezvládají splácet a vyhlašují osobní bankrot, v průměru dokonce dvojnásobné, než jak je tomu u nás. K tomu navíc mají daleko menší úspory a nižší mzdy! Není tedy divu, že stav v těchto evropských zemích je ještě daleko závažnější.