Skip links
Podvodné půjčky - černá listina

Dávejte si pozor na podvodné půjčky!

Bankovních i nebankovních společností je na trhu tolik, že se v nich vyzná jen skutečný odborník. Jenže když si chce běžný člověk vzít půjčku, jak pozná tu výhodnou? A jak to udělat, aby nenaletěl podvodníkům a nakonec nepřišel třeba i o střechu nad hlavou? Dá se říct, že půjčky dnes vládnou světu.

Spousta lidí si je bere – na nové bydlení, rekonstrukce toho stávajícího, nákup nových spotřebičů, dovolenou nebo třeba ve formě leasingu na auto. A pak jen léta splácí a splácí nebo si berou další a další půjčky, protože rodinný rozpočet je tak napjatý, že stačí porouchání jednoho spotřebiče a je nutno jít pro úvěr. Přitom si ale musí dávat pozor, aby si půjčili od poctivých společností a ne od těch podvodných a od lichvářů.

Zdání výhodnosti

Může to vypadat, že všechny nebankovní půjčky jsou výhodné a poskytovatelé vám chtějí vždy jen pomoct. Ale vždy jde o tvrdý byznys s líbivou slupkou. A kdo nechce naletět a zadlužit třeba ještě i své děti, nesmí dát na první dojem. Je třeba pečlivě zkoumat výši všech poplatků, úroků i RPSN. Hledat skryté poplatky a zajímat se o zkušenosti dalších klientů vybrané společnosti. Jen pokud vše odpovídá představám dotyčného a i ostatní byli spokojeni se službami, je vhodné si půjčit. Jakmile se na společnost snáší jen kritika, výtky a stížnosti, rychle od ní pryč.

Riziko exekuce

Poměrně jednoduchá situace je u těch, kdo využijí rychlé půjčky – tam jsou sice vyšší poplatky, ale o podvod nejde. Horší to je, pokud po klientovi společnost chce, aby se zaručil svou nemovitostí. Pak stačí párkrát neposlat splátku a kvůli úvěru na 100 000 korun rázem přijdete o dům za tři miliony. I to se bohužel stává. A v nebezpečí jsou především ti, co si berou půjčky bez registru, protože už někde nějaké nesplácené dluhy mají. Snadno mohou skončit v hledáčku exekutorů nebo vymahačských firem, což není nic příjemného. Naletět podvodníkům a lichvářům je přitom dnes velmi snadné.

DALŠÍ PŮJČKY: