Co je insolvence fyzických osob a firem? Jak insolvence probíhá?
Pokud se dnes mluví o insolvenci, tak nejčastěji s podnikatelským segmentem a s firmami. To ale není tak úplně přesné. Je třeba se nejprve podívat, co vlastně pojem insolvence znamená. Jde o stav, kdy vyhlásíme platební neschopnost. Pokud to udělá firma, může dojít k tomu, že jsou následně veškeré pohledávky firmy řešeny třeba tím, že je odprodáván firemní majetek.
Na základě toho mohou být dluhy uhrazeny a firma může buď pokračovat v činnosti, nebo skončí.
Jak probíhá insolvence u soukromých osob?
Trochu jiné je to v segmentu běžných nepodnikajících osob. Ani zde není insolvence nic neobvyklého. Spíše ale známe tento pojem pod jiným názvem. Tím názvem je oddlužení neboli osobní bankrot. Situace je však stejná, jelikož osoba vyhlásí stav platební neschopnosti. S tím souvisí návrh na oddlužení, který počítá hlavně se splácením dluhů dle zadaného kalendáře, nebo na základě mimořádných splátek. Na co nesmíme zapomínat, to je i výhoda spojená s tím, že mnohdy stačí uhradit jenom třicet procent závazků. Co se stane se zbytkem? To je definitivně odpuštěno.
Dnes doslova pro každého
Velkou výhodou je, že insolvence pro soukromé osoby je dnes možností, jak se může dluhů zbavit doslova každý. Stačí jenom, aby měl jistotu budoucího příjmu, nebo měl majetek, který na uhrazení dluhů použije. Stejně tak bychom neměli zapomínat na to, že důležitou podmínkou je to, že požádat lze jenom jednou za život. Nic více v podstatě splnit není třeba a tak je oddlužení ideální cestou z dluhů hlavně pro ty, kterým už jejich závazky doslova přerůstají přes hlavu. Takto mají v rukou možnost, jak se jich mohou skutečně poměrně efektivně rychle zbavit. Celý proces totiž trvá maximálně 5 let a poté každý vychází z daného oddlužení zcela s čistým štítem, kdy na něho již minulí vymahači nebo věřitelé či exekutoři samozřejmě nemohou.