Skip links
Česká exportní banka - znáte ji?

Česká exportní banka – znáte ji?

Tento bankovní dům sídlí na Praze 1 ve Vodičkově ulici, založen byl v březnu 1995. Jaký je vlastně jeho profil? Jak už jistě název napovídá, Česká exportní banka nebude přímou konkurencí pro ČS, Air Bank nebo KB a ČSOB, protože cílí primárně na jinou klientelu.

Věnuje se totiž zahraničnímu obchodu a pomáhá českým firmám, aby se jim povedlo prosadit na trhy v Evropě i jinde ve světě. Jistě potom nepřekvapí, že zakladatelem této akciové společnosti je nepřímo český stát. Akcie drží ve většině MFČR a menší balík má pod sebou i Exportní garanční a pojišťovací společnost.

Vlastní kapitál banky je asi sedm miliard korun, provozní zisk je v řádu stovek milionů.

Klienty jsou prakticky jen právnické osoby

A kdo se vlastně obrací na Českou exportní banku? Jistě nikoho nepřekvapí, že jsou to zejména právnické osoby, na klasické běžné účty zde není prostor a podobná klientela se musí orientovat docela jiným směrem. ČEB podpořila vývoz v objemu dosahujícím prakticky 400 miliard korun, na čemž bohatnou české firmy a tím pádem i celá společnost. Od roku 1995, kdy byla tato banka založena, pomáhala vyvážet zboží nebo služby do téměř stovky světových zemí, proniká tedy nejen na tradiční, ale také exotické trhy a nezalekne se žádné výzvy.

Vývozní úvěry, zahraniční investice nebo i bankovní záruky, to jsou věci, které na trzích mezi jednotlivými státy budí důvěru a navazují nové kontakty. S Českou exportní bankou je možné také financovat pohledávky. Na webu této banky si můžete prohlédnout i mapu světa, kde jsou jednotlivé země zabarvené podle míry podnikatelského rizika – risk level od 0 do 7. Nejnižší riziko má obchodování v EU nebo za Atlantikem, zvýšené je například v Argentině, Íránu nebo afrických státech. Specializovaná bankovní instituce, jako je právě ČEB, je pro fungování českého obchodu nutností.

SROVNÁNÍ PŮJČEK: