Půjčka na bydlení
Vlastní byt, dům nebo i chata. Bydlet je základní lidská potřeba a není proto sporu o tom, že v dnešní době jsou hypotéky velmi žádaným artiklem. Umožní totiž při dodržení dlouholetého splátkového kalendáře bydlet ve vlastním, což je stále preferencí řady Čechů. Dnešní úrokové sazby jsou na historických minimech a dá se očekávat, že v nadcházejících měsících mohou jít ještě o něco málo níže. Proč potom nevyužít příležitosti, která se nabízí jen jednou za hodně dlouhé období, možná dokonce i celou generaci?
Opravdu jde o běh na dlouhou trať?
Dá se říci, že půjčka na bydlení je z kategorie těch nejobtížnějších. Důvod je zcela nasnadě, jde o účelový úvěr, kterým se banka zavazuje poskytnout často i milionové sumy a chce si proto velmi důkladně prověřit svého klienta. Není přitom důvod nějak spěchat ani z pozice žadatele, neboť úroková sazba je jedna věc, pověst banky a doplňkové služby jako je například pojištění schopnosti splácet, zase druhá. Proč nemít jistotu, že v případě krátkodobého výpadku příjmů nedojde k tomu nejhoršímu, tedy exekuci?
Naopak, pojistka je sice pro někoho poměrně nákladná, ale kryje všechny eventuality, které mohou nastat – prakticky od vážné nemoci po ztrátu práce. A život nás jistě naučil, že stát se může cokoliv, bohužel a bohudík…
Půjčka na bydlení se dojednává v řádu let, splátkový kalendář je zde rozvržený na měsíční splátky a obvykle jde o několik tisíc korun. Nedílnou součástí je pak i pojištění schopnosti splácet, které je dnes i jistou podmínkou ze strany banky. Bohužel, stát se může cokoliv, život si nevybírá, a to nejen v tom dobrém, ale i ve zlém.
Hypotéky jsou trendem moderní doby
Pokud chcete bydlet, je to prakticky jediná možnost, jak získat nemovitost v osobním vlastnictví bez většího kapitálu v zázemí – půjčka na bydlení je rozhodně velmi oblíbeným produktem napříč celým bankovním sektorem. A není divu, bydlet totiž chtějí nejen čerství absolventi, ale vůbec všichni mladí lidé. Záleží ale na jejich možnostech, neboť banka si velmi pečlivě prověřuje kandidáty na hypotéku, a ne vždycky schválí tak vysoký úvěrový rámec, jaký byl v původní představě.
Pak je tedy namístě jistá improvizace nebo přehodnocení vlastního záměru. A jedna dobrá rada na závěr, před tím, než vůbec podepíšeme rezervaci bytu, je lepší mít už v té době předjednanou hypotéku. V opačném případě jde o jistý risk, který se poté bohužel nemusí příliš vyplatit.