Stavební spoření – tradiční cesta k finančnímu zajištění a možnému bydlení
Zhodnocení volných prostředků, které je zajímavé hlavně pro mladé. Nemusí nutně sloužit k pořízení vlastního bydlení. Je pravda, že desetiletí vžitý název stavební spoření, se opravdu jen tak ze dne na den nezmění, ať už je jeho cílem v podstatě cokoliv. Největší boom přišel v devadesátých letech, kdy znal ČMSS a její lišku snad úplně každý. I v dnešní době ale stoupá atraktivita stavebního spoření, které stále nabídne státní podporu a atraktivní roční zhodnocení, které na začátku roku 2023 přesáhlo i sedm procent. Samozřejmě je ale nutné dodržet určité podmínky, zasílat pravidelně určitou sumu a nevybrat peníze dřív, než bylo původně dohodnuto.
Jaké jsou podmínky pro stavební spoření?
Máte na výběr mezi Buřinkou, MONETOU, Modrou Pyramidou a dalšími nabídkami, trh je stále velmi pestrý. Stavební spoření si může založit každý, kdo dovršil osmnáct let věku (v jiných případech je zakladatelem zákonný zástupce dítěte, ale formálně si může SS založit už i novorozenec) a splňuje další základní náležitosti. Nejde o půjčku, nemá tedy smysl ověřovat např. úvěruschopnost žadatele a vše jde poměrně rychle. Se stavebním spořením nemusíte prokazovat téměř nic, nebudete platit vstupní poplatek a v některých případech je možné i předčasně vybrat naspořenou částku bez pokut. Záleží ale na podmínkách, které má stavební spořitelna nastavené ve smlouvě. Ta bude delší a každý si ji musí pečlivě pročíst.
Poprvé se objevilo v anglosaském prostředí
Tradici mají stavební spořitelny už opravdu dlouhou, jejich kořeny totiž sahají do Velké Británie v osmnáctém století. V roce 1775 vzniklo první spořitelní družstvo, kdy se skupina lidí snažila, aby mohla bydlet rychleji a snáze. Velkým průkopníkem na trhu stavebního spoření je ale Německo, které také založilo první spořitelnu fungující na moderních principech. A kterou? Tušíte správně, byla to značka Wüstenrot, která vznikla krátce po první světové válce. I když druhá světová válka spoření nepřála, Němci se k tomuto principu vrací velmi brzy. Díky státní podpoře až ve výši čtvrtiny naspořené sumy v padesátých letech byla popularita podobného spoření opravdu vysoká. V českém prostředí se popularita stavebního spoření rozšířila také poměrně brzy, tradice je už vlastně stoletá.
A jaké je celkové zhodnocení?
Pozor, u mnoha nabídek uvidíte, jaké zhodnocení je maximální možné. K tomu, abyste toho docílili, je ale třeba dodržet určité podmínky. U řady spořitelen je to nejnižší možná úložka 20 tisíc korun ročně, která umožní dosáhnout na dvoutisícovou (tedy také nejvyšší dostupnou) státní podporu. Jinými slovy, může dojít ke zhodnocení o procento, ale také o šest procent, což je na začátku roku 2023 nejvyšší dostupná sazba. Není vyloučeno, že s růstem sazeb ČNB bude ještě vyšší, spíše ale bude do budoucna mírně klesat. Kdy je tedy nejvhodnější začít? Záleží jen na vás, ale připravte se na spoření, které bude dlouhodobé. Minimální doba je totiž šest let, o vložené prostředky se nemusíte bát, jsou podobně pojištěné jako osobní konto v bance (tedy až do celkové hodnoty 100 tisíc eur vkladu).
Kolik stavebních spořitelen je na trhu?
Původní ČMSS, dnes už po sloučení s ČSOB fungující pod jiným názvem, je vlastně jedničkou na trhu a nejznámější firmou, která stavební spoření nabízí, a to de facto už od vzniku samostatné ČR. Buřinka aneb Stavební spořitelna České spořitelny, má podobně dlouhou tradici, funguje už od léta 1994. Velmi známou je i stavební spořitelna pod hlavičkou Raiffeisen, ale také Modrá pyramida. Dřívější Wüstenrot převzala MONETA, od roku 2020 je tedy známé pod názvem MONETA Stavební Spořitelna.