Skip links
Rozdíl mezi běžným a spořicím účtem - jak vybrat ten správný pro vaše potřeby

Rozdíl mezi běžným a spořicím účtem – jak vybrat ten správný pro vaše potřeby

Nabízí je současně prakticky všechny české banky. Jeden slouží ke každodennímu životu, ten druhý zase k rozmnožení vložených prostředků, a to vlastně zcela bez práce. Jaké rozdíly mezi těmito dvěma konty můžeme vysledovat? Pojďme si je představit a zjistit, jestli jsou vhodné pro vaše záměry nebo se rozhodnete jinak. Obecně platí, že běžný účet má každý, platit pouze hotovostně nebo přijímat výplatu v zaměstnání formou obálky, už není dnešní styl. Spořicí účet je vhodný pro konzervativní střadatele, kteří nemají důvěru k akciím nebo cenným kovům, případně nemají k dispozici příliš velkou sumu peněz.

Běžný účet poslouží každý den

Největším rozdílem je to, že spořicí účet nemusíte kontrolovat celé měsíce, stačí jej mít pouze nahraný do internetového bankovnictví. Vložíte na něj prostředky a jen sledujete, jak se zhodnocují. V době mizivé inflace jen kosmeticky, pokud dojde k inflačním tlakům vyšším, pak jde třeba i o pět procent ročně. Očekává se, že peníze nevyberete hned, ale necháte je pracovat po delší dobu, třeba i několikaleté období. Spořicí účty mají také omezený počet měsíčních odchozích nebo příchozích plateb, počítá se s tím, že s ním nebudete prakticky vůbec hýbat – až v okamžiku výběru vyšší částky, když vás v rodinném rozpočtu například překvapí něco nemilého. Běžný účet naproti tomu používáte téměř denně, k malým i větším transakcím, v obchodech kamenných i na e-shopech.

Sečteno a podtrženo, rozdíl mezi těmito účty je a rozhodně nebude malý. Záleží na vás, který z nich budete používat, ale bez běžného účtu je to dnes těžké. Spořicí účet slouží k tomu, abyste získali alespoň nějaké zhodnocení (úrok), nezapomeňte si, proto dopředu spočítat, jak jsou postaveny smlouvy a podmínky. Obvykle k němu také nedostanete platební kartu jako k běžnému účtu.