Akcie
Jde o součást ekonomiky, někdy se jim také přezdívá cenné papíry. A co to vlastně akcie jsou? Jednoduše řečeno, lze skrze ně držet rozhodující podíl ve firmě, jejíž chod pak ovlivňujete. Máte podíl na vytvořeném zisku a dostává se vám také možnosti hlasovat na tzv. valné hromadě akcionářů o věcech, které jsou považovány za zcela zásadní. Pro velké hráče jsou vždy součástí jejich investičního portfolia. Koupit cenné papíry si ale může téměř každý, nabízí se společnosti jako ČEZ, ale také McDonald´s, Philip Morris, Kofola, MOL a podobně, tady už záleží na konkrétním zacílení. Pokud bylo vždy vaším snem mít akcie oblíbené automobilky, lékárny, prodejny nebo dodavatele energií pro domácnosti, dveře jsou otevřené. Stačí jen vejít!
Existuje několik různých druhů akcií
Dnes jsou k vidění nejen akcie zakladatelské, kmenové a prioritní, ale i zaměstnanecké, jejichž vydávání ale bylo ukončeno na přelomu tisíciletí. A kdy vlastně akcie vznikají? Poprvé se akciovka objevuje v Evropě na začátku sedmnáctého století. A samozřejmě jde výhradně o obchod, protože akcie byly psané na Nizozemskou východoindickou společnost. Dnes už je situace jiná, akcie si můžete podle platné legislativy vytisknout třeba na PC a obratem si ověřit jejich aktuální nominální cenu díky internetu. Jinak řečeno, nemusíte ani chodit na burzu, protože tyto obchody se dnes už dějí v online podobě. A jak se mohou akcie zhodnocovat? Možnosti jsou dvě – vyplácení dividend pro akcionáře, ale také růst ceny v průběhu času. Jak by ale dodal zkušený obchodník, zvláště na variantu B se nelze vždy a všude spoléhat. Trh prochází mnoha změnami a ve zcela krajním případě jdou cenné papíry výrazně dolů se svou hodnotou.
Jde o alternativu komodit a kryptoměn
Chcete investovat do zlata, čaje, kávy nebo kakaa? Vyberete si firmu, které důvěřujete a cítíte takříkajíc „v kostech“, že bude dlouhodobě růst? Nebo si zvolíte Bitcoin či Ethereum, případně jinou z kryptoměn? Na trhu investic je pestrá nabídka a záleží jen na tom, čemu dáváte přednost. Zkušení si pak své portfolio rozdělí do několika různých položek. Jinak řečeno, těm, co prošli krachem nebo jsou obezřetní a učí se z chyb druhých, je podobný postup zcela vlastní. Nelze přece vše vsadit na jednu jedinou kartu.
Na začátku každého podnikatelského záměru mohou být tři různé položky. Vlastní zdroje, tedy úspory, které se do podnikání investují. Druhou z variant je půjčka, kterou většinou dá po delším jednání banka. A třetí potom budou akcie, kdy je část společnosti nabídnuta výměnou za finanční prostředky. Nemusí tedy nutně platit okřídlené úsloví o tom, že každý začátek je těžký. Pozor, vlastnictví a kontrola není totéž. Kdo vlastní 20 % akcií společnosti, nemůže o sobě tvrdit, že do jeho majetku spadá celkem pětina této firmy. Vlastník akcií může zpravidla dělat tři věci. Chodit na valnou hromadu a hlasovat (úměrně množství akcií, které vlastní), dostávat pravidelné roční dividendy, které jsou v současnosti osvobozené od daně díky rozhodnutí bývalého ministra financí Tlustého (ODS).
V čem se odlišují dluhopisy a akcie?
Tyto dva termíny rozhodně nelze zaměňovat. Akcie a dluhopisy se liší v tom, že vlastník dluhopisů je vlastně věřitelem, který si může nárokovat nejen úroky, ale i vyplacení jistiny, kterou investoval. Pokud tedy dojde k úpadku, má věřitel přednostní právo na výplatu vložených prostředků, a to ještě před tím, než bude uspokojen samotný akcionář. Dluhopis je vlastně půjčkou a je pravdou, že akcionáři někdy nemusí kvůli úpadku firmy dostat vůbec nic. Akcie jsou tedy prvoplánově mnohem větším rizikem, než jsou právě dluhopisy. Proč ale nemít v širokém portfoliu obě varianty?
Akcie versus jejich historie
Pokud někdo před padesáti lety investoval do akcií tisíc dolarů, dnes by mohl mít desítky tisíc v této světové měně. Akciový trh sice neroste každý rok, ale v dlouhodobém horizontu se může velmi atraktivně zhodnotit. Pravidelný pasivní příjem, ale také ochrana proti inflaci, která může někdy růst až do astronomických výšin, to jsou důvody, které vedou mnoho lidí k nákupu akcií. A jen tak mimochodem, začít je možné i s málem. Online brokeři přinášejí šanci i na téměř nezávaznou ochutnávku trhu. Investovat lze totiž už v řádu stokorun a prohlédnout si prostředí, v němž se akcie obchodují, bez rizika nějakých větších ztrát.