
Jak poznat výhodnou půjčku?
Podle čeho se orientovat, když si chceme dobře vybrat? S úvěry je to podobné jako s elektronikou, určitě nestačí jen jeden ukazatel, ale měli bychom si najít co možná nejvíce informací a referencí, které se s danou nabídkou pojí. Pomůže nám to ve finále v rozhodování, kam se vlastně obrátit a na jakou smlouvu umístit svůj autogram. Pokud máte jasno, že je daný poskytovatel férový a není šance, že byste se spálili, je namístě začít prověřovat ještě nabídku samotnou. A podle čeho se tedy vlastně orientovat?
Jaké jsou podmínky pro schválení
Pokud se ptáte, jak poznat výhodnou půjčku, měli byste mít nejprve jistotu, že nabídku určitě můžete využít a nepůjde jen o pokus. Seznamte se s náležitostmi a podmínkami na žadatele, které jsou někdy velmi mírné a jindy zase prakticky vysoko nad vašimi možnostmi. Ne každá banka půjčí svým klientům velké částky, pokud sezná, že je jejich bonita příliš nízká. Dobře si také promyslete, k čemu půjčku potřebujete a jak ji budete splácet. Být o krok nebo dva blíž k dluhové pasti není vůbec lákavá vyhlídka do budoucna, zvláště pokud je zde spoustu dalších otázek, jako je kupříkladu nejistota pracovního místa nebo zvýšené riziko inflace v příštích několika málo letech.
Hoe u een sixpack krijgt – uw ultieme trainingsplan andriol testocaps push-pull-trainingsprincipe en trainingsroutines bodybuilding-wizard.
A co dalšího řešit?
• Sazba úroků. Tady byste si měli promyslet oba mantinely, nikde není psáno, že pokud je u nabídky půjčky „od“, tak dostanete přesně takovou sazbu. Spíše čekejte o něco vyšší číslo.
• Doba splatnosti. Lhůta může být v řádu týdnů, měsíců, ale i několika let, zvláště u vyšších spotřebitelských půjček nebo hypoték. Cílem je, aby splátky příliš nezatížily rodinnou kasu.
• RPSN je naprosto klíčové. Roční procentní sazba nákladů se musí uvádět od roku 2002 a výjimkou jsou jen úvěry pod pětitisícovou hranicí, tedy – moderní řečí – tzv. mikroúvěry.
Pokud u bankovní půjčky uvidíte, že roční úroková sazba činí 4,9 % a RPSN je 5,2 %, nejde o žádný velký rozdíl. Obvykle jde o poplatky, které platíte jednorázově, víte o nich dopředu a platí, že úrokovou míru navyšují jen minimálně. V nebankovním sektoru se ale můžete setkat s větším rozptylem těchto cifer, a to samo o sobě vypovídá o tom, na co se připravit při splácení. Všechno si pečlivě spočítat, to je základem úspěchu, nejen v životě, ale i mezi půjčkami.
Nabídek je totiž na desítky, a ne vždy se setkáte s nějakou, co bude právě pro vás výhodnou. Naopak, je nutné si vše pečlivě promyslet a pročíst, najít si reference, zjistit, jaké mají zkušenosti i jiní.